Καλή πρόοδο Καλή Πρόοδο Καλή πρόοδο

Γυμνάσιο Νέας Πεντέλης

Ένα δημόσιο σχολείο που θεμελιώνει τη γνώση του αύριο!

ΑΠΟΥΣΙΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Χαρακτηρισμός φοίτησης

1.  ΕΠΑΡΚΗΣ (Ο μαθητής, η μαθήτρια γίνεται δεκτός στις εξετάσεις Μαϊου - Ιουνίου)
    1. Το σύνολο των απουσιών, ανεξάρτητα του λόγου, δεν υπερβαίνει τις 64.
    2. Το σύνολο των απουσιών, δεν υπερβαίνει τι1 114, οι δε πάνω των 64 είναι όες δικαιολογημένες (από γιατρό ή γονέα). Η δικαιολόγηση των απουσιών γίνεται εντός 10 ημερών από την επιστροφή του παιδιού στο σχολείο με αίτηση από το γονέα - κηδεμόνα. Οι απουσίες 3 ημερών και πάνω δικαιολογούνται μόνο με βεβαίωση ιατρού.
    3. Το σύνολο των απουσιών υπερβαίνει τις 114 και όχι τις 164 με τις εξής προϋποθέσεις:

οι πάνω από τις 64 είναι όλες δικαιολογημένες

•    διαγωγή κοσμιότατη
  •    μέσος όροςβαθμών και των τριών τριμήνων 15
  •    απόφαση συλλόγου των καθηγητών

2.ΕΛΛΙΠΗΣ

ον εξέταση>> αν οι απουσίες είναι πάνω από 114 και μέχρι 164 και οι πέραν των 64 είναι δικαιολογημένες και δεν ισχύουν τα πιο πάνω.

β. <<Ολική κατά τον Σεπτέμβριον εξέταση>> εάν έχει μέχρι 214 απουσίες, οι πάνω από τις 64 μέχρι 164δικαιολογημένες, όπως προηγουμένως και οι πάνω από 164 με χαρτί βεβαίωση νοσοκομείου (νοσηλεία).

3. ΑΝΕΠΑΡΚΗΣ (Απορρίπτεται λόγω απουσιών).

Όταν δεν εκπληρώνει τις πιο πάνω προϋποθέσεις.

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΗ ΑΠΟΥΣΙΩΝ

1. Ο κηδεμόνας κάθε μαθητή μπορεί να δικαιοογήσει απουσίες (μέχρι) δύο ημερών. Η δικαιοόγηση αυτών των ααπουσιών πρέπει να γίνεται το αργότερο 10 ημέρες από την επάνοδο του μαθητή -τριας στο σχολείο, από τον ίδιο τον κηδεμόνα. Το σύνολο των ημερών που μπορεί να δικαιολογηθεί από τον κηδεμόνα είναι 10 για όλη τη διδακτική χρονιά. Οι υπόλοιπες με πιστοποιητικό ιατρού ή νοσοκομείου.

2. Ο κηδεμόνας κάθε μαθητή-τριας που απουσιάζει τρεις (3) ή παραπάνω ημέρες από το σχολείο, πρέπει να προσκομίσει βεβαίωση Νοσηλευτικού Ιδρύματος ή Ιατρού που να πιστοποιεί το είδος και την διάρκεια της ασθένειας τυ μαθητή-τριας. Και αυτή η δικαιολόγηση απουσιών πρέπει να γίνει το αργότερο 10 ημέρες από την επάνοδο του μαθητή.

3. Μετά παρέλευση 10 ημερών καμιά βεβαίωση και κανένα δικαιολογητικό δεν γίνοννται δεκτά.

4 Οι μονόωρες-ολιόγωρες απουσίες δε δικαιολογούνται απο το γονέα - κηδεμόνα.

5.Οι κ.κ. κηδεμόνες θα πρέπει να βρίσκονται σε τακτική επικοινωνία με τους υπευθύνους καθηγητές για την ενημέρωση τους στο θέμα των απουσιών.

Λόγω έλλειψης γραμματείας στο σχολείο μας η δικαιολόγηση απουσιών γίνεται από τον υπεύθυνο του τμήματος καθηγητή ή γίνεται στα διαείμματα ή εφόσον υπάρχει ελεύθερος καθηγητής-καθηγήτρια.

6. Υπεύθυνος για την παρακολούθηση της φοίτησης του μαθητή -μαθήτριας είναι αποκλειστικά ο Γονέας - Κηδεμόνας.

Από την Διεύθυνση

και τους καθηγητές του σχολείου.

Copyright © 2024 Γυμνάσιο Νέας Πεντέλης Rights Reserved.